Apple Macbook Air M5 13-inch 16GB 512GB SSD - Silver
-
iOS Operating System -
13 Inch Display Size -
16GB RAM -
512GB ROM
Apple Macbook Air M5 13-inch 16GB 512GB SSD - Silver
Supercharged by M5
MacBook Air with the M5 chip brings blazing speed and powerful AI capabilities into an incredibly portable design. With Apple Intelligence, up to 18 hours of battery life and fast SSD storage starting with 512GB, you can work, create and play anywhere life takes you.
Apple Intelligent
Apple Intelligence is the personal intelligence system that helps you write, express yourself and get things done effortlessly. With groundbreaking privacy protections, it gives you peace of mind that no one else can access your data not even Apple.

Portable Design
Super light and just 1.13 centimetres thin, MacBook Air fits easily into your bag — and your on-the-go lifestyle.

A Brilliant 13.6-inch Display
The Liquid Retina display supports 1 billion colours. Photos and videos pop with rich contrast and sharp detail, and text appears super-crisp.
12MP Center Stage Camera
Automatically stay in frame during video calls with Centre Stage, or share a top-down view of your workspace with Desk View. And with a three-mic array and four speaker sound system with Spatial Audio and Dolby Atmos, everything sounds great.
Please be aware: MacBook Air (13-inch) comes with a USB-C to MagSafe 3 charging cable, but does not include a power adapter. A USB-C power adapter or other USB PD power source that can provide 30W or higher is required to charge this device. For optimal charging, Apple recommends pairing this Mac with the Apple 30W USB-C Power Adapter, or the 70W USB-C Power Adapter to take advantage of fast charge (charging up to 50% in 30 minutes)
Connect It All
MacBook Air features two Thunderbolt 4 ports, a MagSafe charging port, a headphone jack as well as the Apple N1 wireless chip for Wi-Fi 7 and Bluetooth 6. And it supports up to two external displays.
Dimension
Height | 1.13 cm |
Width | 30.41 cm |
Depth | 21.5 cm |
Weight | 1.23 kg |
Display
Type | Liquid Retina display |
Size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology |
Resolution | 2560x1664 native resolution at 224 pixels per inch |
Brightness | 500 nits brightness |
Colour | Support for 1 billion colours Wide colour (P3) True Tone technology |
Video Playback | Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Charging and Expansion
| MagSafe 3 charging port 3.5mm headphone jack |
Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: | Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s)
|
Battery & Charging
Capacity | Built-in 53.8‑watt‑hour lithium‑polymer battery |
Video Playback | Up to 18 hours |
Web Browsing | Up to 15 hours |
| USB‑C to MagSafe 3 Cable (2m) Supports charging via a USB‑C power adapter or other USB PD power source Minimum wattage required to charge the device: 30W Fast-charge capable with 70W or higher USB PD power source |
Wireless
Apple N1 wireless networking chip Wi‑Fi 7 (802.11be) Bluetooth 6 Thread networking technology
|
Keyboard and Trackpad
| Backlit Magic Keyboard with | 78 (ANSI) or 79 (ISO) keys including 12 full‑height function keys Touch ID Ambient light sensor Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure‑sensing capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure‑sensitive drawing and Multi‑Touch gestures |
Display Support
| Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at 1 billion colours and:Up to two external displays with up to 6K resolution at 60HzThunderbolt 4 digital video outputSupport for native DisplayPort 1.4 output over USB-C |
Accessibility
| Accessibility features help people with disabilities get the most out of their new MacBook Air. With built‑in support for vision, hearing, mobility and learning, you can create and do amazing things. | |
| Features | Zoom Increase Contrast Reduce Motion Switch Control Closed Captions Text to Speech |
Operating System
OS | macOS |
Processor
| Chipset | Apple M5 chip |
| GPU | 10‑core CPU with 4 super cores and 6 efficiency cores 8‑core GPU Neural Accelerators Hardware-accelerated ray tracing 16‑core Neural Engine 153GB/s memory bandwidth |
Media Engine | Hardware‑accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW Video decode engine Video encode engine ProRes encode and decode engine AV1 decode |
Configurable to: | M5 with 10‑core CPU and 10‑core GPU |
Memory & Storage
| 16GB unified memory |
| 512GB SSD |
Camera
Main | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
Operating Requirements
| Line voltage | 100V to 240V AC |
| Frequency | 50Hz to 60Hz |
| Operating temperature | 10° to 35° C (50° to 95° F) |
| Storage temperature | –25° to 45° C (–13° to 113° F) |
| Relative humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| Operating altitude | tested up to 3,000 metres (10,000 feet) |
| Maximum storage altitude | 4,500 metres (15,000 feet) |
| Maximum shipping altitude | 10,500 metres (35,000 feet) |
Audio and Video
Audio | Four-speaker sound system Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers Spatial Audio with dynamic head tracking when using supported models of AirPods, AirPods Pro and AirPods Max Three-mic array with directional beamforming Voice Isolation and Wide Spectrum microphone modes Enhanced voice clarity in audio and video calls 3.5mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones |
Audio playback | Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos |
Video playback | Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Warranty
| Vodacom Warranty | 12 Months |
Package Contents – What’s Included with the MacBook Air?
| 1x | 13-inch MacBook Air |
| 1x | 30W USB-C Power Adapter |
| SKU | 108030350 |
|---|---|
| Order Lead Time | 1 - 2 Working Days |
| Product Availability | Online Only |
| Handset Model | Macbook Air 13" |
| SIM Type | No SIM Slot |
