Razer DeathAdder Essential Gaming Wired Mouse- White Ed
Razer DeathAdder Essential Gaming Wired Mouse- White Ed
Razer Deathadder Essential - White
For more than a decade, the Razer DeathAdder line has been a mainstay in the global E-sports arena. It has garnered a reputation for reliability that gamers swear by due to its proven durability and ergonomics.
Features:
Proven History of Performance
The Razer DeathAdder family is one of the most renowned and recognized gaming mice in the world. With over 9 million units sold worldwide and dozens of celebrated awards.
Ergonomic Form
Its sleek and distinct body is designed for comfort, allowing you to maintain high levels of performance throughout long gaming marathons, so you’ll never falter in the heat of battle.
Up To 10 Million Clicks
The multi-award winning Razer™ Mechanical Switches last up to 10 million clicks for longer lifespan and extreme reliability.
6,400 DPI Optical Sensor
Allows fast and precise mouse swipes that offer greater control for the most essential gaming needs.
Compatibility
| Brand | Razer |
|---|
General Information
| Form Factor | Right-Handed |
| Connectivity | Wired - Standard Cable |
| RGB Lighting | Single-Color Green Lighting |
| Sensor | Optical |
| Max Sensitivity (DPI) | 6400 |
| Max Speed (IPS) | 220 |
| Max Acceleration (G) | 30 |
| Programmable Buttons | 5 |
| Switch Type | Mechanical |
| Switch Lifecycle | 10 Million Clicks |
| On-board Memory Profiles | None |
| Mouse Feet | Standard Stock Feet |
| Cable | Standard Cable |
| Cable length | 2.1 m / 6.89 ft |
| Tilt Scroll Wheel | None |
| Approximate Size |
|
| Length | 127.0 mm / 5.00 in |
| Width | 61.7 mm / 2.43 in |
| Height | 42.7 mm / 1.68 in |
| Approximate Weight | 96 g / 0.211 lbs |
| Dock Compatibility | None |
Package Contents
x1 | Razer DeathAdder Essential Gaming Wired Mouse- White Ed |
| SKU | RZ01-03850200-R3M1 |
|---|---|
| Order Lead Time | 1 - 2 Working Days |
| Product Availability | Online Only |
