Razer Cobra HyperSpeed
Razer Cobra HyperSpeed
Razer Cobra HyperSpeed
Immerse freely and fully with the Razer Cobra HyperSpeed—a lightweight, symmetrical wireless gaming mouse. Featuring dynamic 4-zone Chroma lighting, 9 customizable controls, and next-gen optical switches, light up your game and play with no limits
Features:
9 Customizable Controls -
Trigger commands and macros with a swipe or click. Enhance your gameplay with AI Prompt Master and keep your settings locked in with five onboard memory profiles
4-Zone Chroma Lighting with Underglow -
Customize from 16.8 million colors and countless lighting effects. Experience greater immersion using this RGB wireless gaming mouse that reacts dynamically with over 300 Chroma-integrated games
Razer™ Focus X 26K Optical Sensor -
Enjoy responsive, pixel-precise aim with a sensor that flawlessly tracks your movement with 99.6% resolution accuracy and 26K DPI
Razer™ Optical Scroll Wheel -
High-precision tracking
Razer™ Optical Mouse Switches Gen-4 -
Top-tier durability, tactility, and speed
Versatile Connectivity and Power -
Bluetooth, USB Type C and wireless charging
62g Lightweight Design -
Weighing just 62 g, our lightweight gaming mouse features a symmetrical build perfect for most grip styles. Stay in the zone all day with smooth, fast flicks that feel effortlessly natural
Compatibility
| Brand | Razer |
|---|
General Information
| Form Factor | Right-handed Symmetrical |
| Connectivity | Razer HyperSpeed Wireless (2.4 GHz) |
| Battery life | Up to 110 hours on Razer HyperSpeed Wireless (constant motion at 1000 Hz) |
| RGB Lighting | Razer Chroma RGB (3 zone underglow, Logo) |
| Sensor | Razer Focus X 26K Optical Sensor |
| Max Sensitivity (DPI) | 26000 |
| Max Speed (IPS) | 500 |
| Max Acceleration (G) | 40 |
| Programmable Buttons | 7 |
| Switch Type | Optical Mouse Switches Gen-4 |
| Switch Lifecycle | 100-million Clicks |
| On-board Memory Profiles | 5 |
| Mouse Feet | 100% PTFE |
| Cable | USB Type A to USB Type C cable |
| Tilt Scroll Wheel | None |
| Approximate Size |
|
| Length | 119.6 mm / 4.71 in |
| Width | 62.5 mm / 2.46 in |
| Height | 38.1 mm / 1.5 in |
| Approximate Weight | 62 g / 2.19 oz (Excluding dongle and cable) |
| Accessory Compatibilit | Yes, compatible with Razer Mouse Dock Pro and Razer Wireless Charging Puck and Razer HyperFlux V2 Wireless Charging System (sold separately) |
| Polling Rate / Interval | 1000 Hz (Up to 8000 Hz with Mouse Dock Pro, or HyperPolling Wireless Dongle, both sold separately) |
Package Contents
x1 | Razer Cobra HyperSpeed |
| SKU | RZ01-05570100-R3G1 |
|---|---|
| Order Lead Time | 1 - 2 Working Days |
| Product Availability | Online Only |
